Ekspertlister

I denne oversigt kan du finde forskere, der beskæftiger sig med udvalgte nyhedsrelaterede emner inddelt i to hovedområder; det digitale samfund og kunstig intelligens. Du er også velkommen til at kontakte DIKUs kommunikationsteam, som kan hjælpe dig med at identificere den mest relevante ekspertkilde til din historie.

Det digitale samfund

Offentlig it og digitalisering

Thomas Hildebrandt
Professor, Sektionsleder
Software, Data, People & Society
Telefon: +45 35 33 51 16
Mobil: +45 31 42 52 79
Mail: hilde@di.ku.dk
  • Digitalisering af offentlig sagsbehandling
  • Udvikling af sikre, fleksible og pålidelige it-systemer der passer til mennesker og komplekse arbejdsgange
  • Analyse af processer og arbejdsgange
Stephen Alstrup
Professor
Telefon:
Mail: s.alstrup@di.ku.dk
  • Kunstig intelligens
  • Digital læring
Jørgen Bansler
Professor
Mobil: +45 23 81 13 32
Mail: bansler@di.ku.dk
  • Sundhedsplatformen
  • Digitale medier til at understøtte kommunikation og samarbejde i komplekse, distribuerede organisationer

Finans it

Fritz Henglein
Professor
Telefon: +45 35 33 56 92
Mobil: +45 30 58 95 76
Mail: henglein@di.ku.dk
  • Blockchain
  • Digital valuta
  • Sikkerhed
  • High-performance systemer
Omri Ross
Adjunkt
Telefon: +45 35 33 06 73
Mail: omri@di.ku.dk
  • Blockchain
  • Digital valuta
Martin Elsman
Professor
Telefon: +45 35 33 56 83
Mobil: +45 26 12 22 12
Mail: mael@di.ku.dk
  • Sikkerhed
  • High-performance systemer
  • Studieleder på bacheloruddannelsen Datalogi-økonomi

It-sikkerhed og privacy

Ken Friis Larsen
Lektor
Telefon: +45 35 33 56 97
Mobil: +45 51 94 65 45
Mail: kflarsen@di.ku.dk
  • Hacking
Boris Düdder
Adjunkt
Telefon: +45 93 56 57 48
Mail: boris.d@di.ku.dk
  • Udvikling af sikre it-systemer
Fritz Henglein
Professor
Telefon: +45 35 33 56 92
Mobil: +45 30 58 95 76
Mail: henglein@di.ku.dk
  • Udvikling af sikre it-systemer
Naja L. Holten Møller
Adjunkt
Telefon: +45 35 33 56 92
Mobil: +45 27 59 57 92
Mail: naja@di.ku.dk
  • Tracking
  • Sporingsteknologier

Sundheds it-systemer

Find eksperter inden for sundhedsdata

Finn Kensing
Professor
Telefon: +45 35 32 11 46
Mobil: +45 30 66 81 46
Mail: kensing@di.ku.dk
  • Elektroniske sundhedssystemer
  • Sundhedsapps
Jørgen Bansler
Professor
Mobil: +45 23 81 13 32
Mail: bansler@di.ku.dk
  • Sundhedsplatformen
  • Elektroniske sundhedssystemer og patientjournaler
  • Etisk brug af sundhedsdata
Pernille Bjørn
Professor
Mobil: +45 53 41 45 52
Mail: pernille.bjorn@di.ku.dk

Digital læring

Stephen Alstrup
Professor
Mail: s.alstrup@di.ku.dk
  • Kunstig intelligens
  • Fremtidens digitale skole
Martin Dybdal
Ph.d., Specialkonsulent
Telefon: +45 23 70 93 89
Mail: dybber@di.ku.dk
  • It i folkeskolen
  • Faget Teknologiforståelse i folkeskolen
  • Coding Pirates
Martin Lillholm
Lektor, Viceinstitutleder for undervisning
Telefon: +45 35 33 49 03
Mobil: +45 26 20 74 41
Mail: grumse@di.ku.dk
Torben Ægidius Mogensen
Lektor
Telefon: +45 35 33 56 73
Mobil: +45 21 84 96 72
Mail: torbenm@di.ku.dk
  • Undervisning i it
  • Studieleder for bacheloruddannelsen Datalogi

Fremtidens teknologi

Kasper Hornbæk
Professor
Telefon: +45 35 32 14 25
Mail: kash@di.ku.dk
  • Human-Computer Interaction (HCI)
  • Nye interaktionsformer og brugergrænseflader
Robert Glück
Professor
Telefon: +45 29 61 16 55
Mail: glueck@di.ku.dk
  • Kvantecomputere
  • Reversible beregninger
Kenny Erleben
Lektor
Telefon: +45 35 32 14 13
Mobil: +45 29 63 11 08
Mail: kenny@di.ku.dk
Fritz Henglein
Professor
Telefon: +45 35 33 56 92
Mobil: +45 30 58 95 76
Mail: henglein@di.ku.dk
  • Blockchain
Mikkel Thorup
Professor
Telefon: +45 35 33 57 10
Mobil: +45 21 17 91 23
Mail: mthorup@di.ku.dk
  • Algoritmer
Marcos Vaz Salles
Lektor
Telefon: +45 23 83 99 58
Mail: vmarcos@di.ku.dk
  • Fremtidens landbrug; databaser og geotagging
Søren Ingvor Olsen
Lektor
Telefon: +45 93 56 57 22
Mail: ingvor@di.ku.dk
  • Fremtidens landbrug; computer vision og droner

Outsourcing og global it-udvikling

Jørgen Bansler
Professor
Mobil: +45 23 81 13 32
Mail: bansler@di.ku.dk
  • Digitale medier til at understøtte kommunikation og samarbejde i komplekse, distribuerede organisationer
Pernille Bjørn
Professor
Mobil: +45 53 41 45 52
Mail: pernille.bjorn@di.ku.dk
  • Samarbejdsteknologier
  • It-udvikling i konfliktområder
Boris Düdder
Adjunkt
Telefon: +45 93 56 57 48
Mail: boris.d@di.ku.dk
  • Softwareudvikling

Kunstig intelligens

Robotter

Fritz Henglein
Professor
Telefon: +45 35 33 56 92
Mobil: +45 30 58 95 76
Mail: henglein@di.ku.dk
  • Softwarerobotter
Kenny Erleben
Lektor
Telefon: +45 35 32 14 13
Mobil: +45 29 63 11 08
Mail: kenny@di.ku.dk
  • Bløde robotter
  • Simulering
Kim Steenstrup Pedersen
Lektor, Sektionsleder
Image Analysis, Computational Modelling and Geometry
Telefon: +45 35 32 14 55
Mobil: +45 61 37 45 29
Mail: kimstp@di.ku.dk
  • Sensorer

Fake news

Anders Søgaard
Professor
Telefon: +45 35 32 90 65
Mail: soegaard@di.ku.dk
Isabelle Augenstein
Adjunkt
Mobil: +45 93 56 59 19
Mail: augenstein@di.ku.dk

Sundhedsdata

Mads Nielsen
Professor, Institutleder
Mobil: +45 24 60 05 99
Mail: madsn@di.ku.dk
  • Medicinske billeder, fx i forbindelse med brystkræft, Alzheimers og rygerlunger
Jon Sporring
Professor, Viceinstitutleder for forskning
Telefon: +45 35 33 56 82
Mobil: +45 24 48 28 94
Mail: sporring@di.ku.dk
  • Mikroskopibilleder, fx i forbindelse med stresspåvirkning af nerveceller
  • MAX IV
  • ESS
Martin Lillholm
Lektor, Viceinstitutleder for undervisning
Telefon: +45 35 33 49 03
Mobil: +45 26 20 74 41
Mail: grumse@di.ku.dk
Katarzyna Wac
Lektor
Mobil: +45 93 56 52 78
Mail: wac@di.ku.dk
  • Sensorer, wearables og mobile teknologier til personaliseret evaluering af menneskers livskvalitet (Quality of Life, QoL)
Tariq Osman Andersen
Adjunkt
Telefon: +45 35 33 56 84
Mobil: +45 26 14 91 69
Mail: tariq@di.ku.dk
  • Brugerstudier af patienter i forbindelse med udvikling af digitale sundhedssystemer
  • Elektroniske patientjournaler
  • Telecare
  • E-health

Etik

Mads Nielsen
Professor, Institutleder
Mobil: +45 24 60 05 99
Mail: madsn@di.ku.dk

Big data

Christian Igel
Professor
Telefon: +45 35 33 56 74
Mobil: +45 21 84 96 73
Mail: igel@di.ku.dk
Fabian Gieseke
Adjunkt
Mail: fabian.gieseke@di.ku.dk

Naturlig sprogforståelse og informationshøstning

Isabelle Augenstein
Adjunkt
Mobil: +45 93 56 59 19
Mail: augenstein@di.ku.dk
Christina Lioma
Professor, Sektionsleder
Machine Learning
Mobil: +45 21 55 47 31
Mail: c.lioma@di.ku.dk

Machine Learning

Christian Igel
Professor
Telefon: +45 35 33 56 74
Mobil: +45 21 84 96 73
Mail: igel@di.ku.dk
  • Neurale netværk
  • Deep Learning
Wouter Boomsma
Adjunkt
Telefon: +45 51 92 36 00
Mail: wb@di.ku.dk
  • Machine Learning i biologi
  • Proteinforandring
  • Neurale netværk
  • Deep Learning
Stefan Horst Sommer
Lektor
Telefon: +45 35 33 57 16
Mobil: +45 21 17 91 25
Mail: sommer@di.ku.dk
  • Studieleder for bacheloruddannelsen Machine learning og datavidenskab